Nejčastější chyby, kterých se vyvarovat při přípravě na státní přijímačky na SŠ

 

Přijímací zkoušky na střední školy se rychle blíží a s nimi i období plné příprav a očekávání. Jistě si uvědomujete, jak důležité je tyto zkoušky úspěšně zvládnout, a možná cítíte i určitou nervozitu. To je naprosto normální. Příprava na přijímací zkoušky může být náročná a stresující, zvláště pokud se jedná o první opravdu významnou zkoušku ve vašem životě. Abychom vám tuto cestu co nejvíce ulehčili a pomohli vám vyhnout se zbytečným chybám, které by mohly snížit vaše šance na úspěch, připravili jsme pro vás seznam nejčastějších chyb, kterých byste se měli vyvarovat. Tím, že se těchto chyb vyvarujete, nejen že zlepšíte svou přípravu, ale také si udržíte potřebný klid a sebevědomí.

Prokrastinace

Jednou z největších chyb je prokrastinace, tedy odkládání přípravy na zkoušky. Možná si říkáte, že máte ještě dost času, ale ve skutečnosti čas rychle utíká. Pokud začnete příliš pozdě, nebudete mít dostatek času na naučení se všeho důležitého, co se u přijímacích zkoušek na SŠ testuje anebo na důkladné opakování a procvičování toho, co jste se již učili. Vytvořte si tedy studijní plán a dodržujte ho.

Neefektivní plánování

Nesystematická příprava může vést k tomu, že některé oblasti zanedbáte. Rozdělte si učivo na menší části a naplánujte si, kdy se budete věnovat jednotlivým tématům. Každý den si vyhraďte čas na matematiku i češtinu a pravidelně si učivo opakujte.

Přetěžování se

Studium je důležité, ale nepřehánějte to. Příliš mnoho učení bez odpočinku může vést k vyčerpání a ztrátě motivace. Věnujte se i svým koníčkům a odpočívejte. Důležitá je rovnováha mezi učením a volným časem. Prostě je potřeba to vybalancovat, abyste byli při přípravě na přijímačky na střední školu v pohodě.

Ignorování těžších témat

Mnozí z nás mají tendenci vyhýbat se těžším tématům a soustředit se jen na to, co jim jde. To je ale chyba. Právě na těžších tématech byste měli pracovat nejvíce, abyste je zvládli. Nevyhýbejte se výzvám a věnujte se tomu, co vám dělá největší potíže. Ještě jednou: když vám něco, co se v přijímačkách určitě objeví, prostě nejde, je potřeba právě toto řešit jako první, například se svým spolužákem, kterému právě tato část učiva jde, svým učitelem češtiny nebo matematiky nebo třeba na internetu v online kurzu.

Nedostatečné procvičování

Příprava na zkoušky není jen o pasivním čtení učebnic. Je důležité pravidelně procvičovat vzorové testy z matematiky a vzorové testy z češtiny a vypracovávat cvičné úlohy. To vám pomůže zvyknout si na formát zkoušek a zlepšit vaši rychlost a přesnost. Nezapomínejte také na opakování již naučené látky, protože jak jistě všichni víme, když si neopakujeme, tak hodně zase zapomeneme. Podívejte se na vzorové testy tady:

Význam odpočinku a stravy

Vaše mentální i fyzická kondice hrají klíčovou roli při přípravě na zkoušky. Dostatek spánku, zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita jsou důležité pro udržení energie a koncentrace. Nezapomínejte se také občas odreagovat a věnovat se něčemu, co vás baví, třeba svým koníčkům a zálibám.

Nedostatečná simulace zkouškových podmínek

Vypracovávání testů doma v pohodlí může být jiné než v reálných zkouškových podmínkách. Zkuste si několikrát napsat test v podmínkách, které se co nejvíce podobají těm zkouškovým – tedy s časovým limitem a bez přerušení. Tím se připravíte na skutečný den zkoušky a zlepšíte svou schopnost pracovat pod tlakem.

Nezohlednění vlastních slabých stránek

Každý z nás má své silné a slabé stránky. Je důležité identifikovat oblasti, ve kterých máte slabiny, a věnovat jim více času. Nebojte se požádat o pomoc učitele nebo spolužáky, pokud něčemu nerozumíte. Vždy se ale raďte s těmi, kteří tomu opravdu rozumí.

Nedostatečná motivace

Ztráta motivace je častým problémem při dlouhodobé přípravě. Stanovte si malé cíle a odměňujte se za jejich dosažení. Můžete si také připomenout, proč je pro vás důležité uspět na přijímacích zkouškách a jaké výhody vám přinese přijetí na vysněnou střední školu.

Podcenění přípravy na zkoušky

Někteří studenti si myslí, že zvládnou zkoušky bez větší přípravy. Podcenění významu přípravy může vést k nepříjemným překvapením. I když máte pocit, že látku ovládáte, pravidelné procvičování a opakování vám pomůže upevnit znalosti a zlepšit výsledky. Je lepší být připraven a nespoléhat se jen na nějaké štěstí. Štěstí přeje těm připraveným.

Vyhněte se těmto chybám a vaše příprava na přijímací zkoušky bude efektivnější a úspěšnější.

Nový Amos všem uchazečům o studium na střední škole a gymnáziu drží palce a přeje hodně štěstí a úspěchů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *